ارلیونک S-23 / مخصوص کماندوهای دریایی روسیه

آئروپلان مخصوص حمل کماندوهای دریایی به سرپرستی مهندس “الکسیف پ ی” طراحی گردیده است آروپلان “ارلیونک” در سال 1972 میلادی در کارخانه کشتی سازی ولگا واقع در ساحل رودخانه ولگا ساخته و مونتاژ گردید.

اولین پرواز آئروپلان در سال 1973 میلادی در یکی از کانالهای رودخانه ولگا صورت گرفت و پس از آن آئروپلان را به دریای خزر انتقال دادند که آزمایشها و تمرینات مورد لزوم آنجا در روی آن صورت گیرد از این مدل آئروپلان سه نمونه ساخته و مونتاژ گردیده است که در لشکر یازدهم هوابرد روسیه  قرار گرفته اند با توجه به کارائی وکاربرد آئروپلان ارلیونک فرماندهی نیروی دریای شوروی سابق دستور ساخت و مونتاژ 120 فروند دیگر را صادر کرد تا در ناوگانهای مختلف نیروی دریای کشور بزرگ اتحاد شوروی سابق قرار گیرند. در سال 1984 میلادی وزیر دفاع  وقت اتحاد جماهیر شوروی “استینوف.د.ف” دستوری مبنی بر توقف ساخت و مونتاژ آئروپلانها صادر نمود.

در سال 2002 میلادی پروژه مشترکی مابین کشور روسیه و کشور انگلستان برای ساخت آروپلان جدیدی با نام CM-6 صورت گرفت (KomissarovS.Russis Ekranoplans.England,Midland,2002).           
 برای ساخت بدنه آروپلانها اغلب از آلیاژ آلمینیوم و منگنز استفاده میکنند اما در آئروپلان ارلیونک از فلز K462T1 استفاده گردیده است که خواص آن ضمن سبک بودن خیلی سخت و محکم است.
پشتیبانی و پرواز آئروپلان ارلیونک توسط نه نفر به ازای چهار نفر افسر نیرو دریایی صورت میگرفت و آئروپلان ارلیونک دارای سه موتور می باشد یکی برای پرواز به جلو در روی سطح آب که با کمک دو ملخ چهار پره مدل AB-90که بر خلاف جهت همدیگر می چرخند و دو موتور دیگری برای بلند کردن آئروپلان از سطح آب است آروپلان توانائی حمل باری به وزن 28000 کیلوگرم و یک و یا دو نفربر بی ام پی مخصوص نیروهای هوابرد و یا 150 تا 200 نفر نیروهای کماندوهای دریایی با تمام وسایلشان می باشد.

مشخصات آئروپلان روسی ارلیونک S-23   به شرح زیر می باشد:
وزن با بار کامل (تن): 122-125
وزن خالی(تن): 100
بیشترین وزن بار قابل حمل(تن): 28
طول (متر) : 31.5
فاصله دو سر بالها(متر) : 8.11
عمق آبخور(متر) : 1.5
موتورTVDNK-12MK  برای حرکت در روی سطح آب با توان (اسب بخار): 15400  
دو موتورTRDK-8-4K  برای بلند شدن از سطح آب هر کدام با توانی به وزن ( کیلوگرم): 10500  
حجم کابین بار(متر): 21 х 3 х 3.2
حداکثر برد پرواز یک طرفه با سرعت 350 کیلومتر(میل دریایی): 700
ماکزیمم سرعت حرکت در آب (کیلومتربر ساعت ) : 400
سرعت گشت زنی در آب (کیلومتربر ساعت ) : 360
ارتفاع پرواز بر روی سطح آب(متر) : 0.5- 5
 

در روی آئروپلان ارلیونک سلاح های زیرنصب شده اند:
برج توپخانه برای نصب دو قبضه مسلسل کالیبر 50 اتوس ام و یک قبضه مسلسل ان سی وی تی با 1400 فشنگ.
برای رهیابی آئروپلان مجهز به رادار RLCMP-244  با نام AKRAN  و رادار دیگر SPLAV گردیده است.
از آروپلان ارلیونک نمونه های دیگر برای حمل 150 مسافر نفر وکمک به مجروحان و حادثه دیدگان در دریاها و همچنین برای کارها و جستجوی زمین شناسان در دریاها و اقیانوسها استفاده میگردد.

 

مترجم :
تمام حقوق این مطلب متعلق به مترجم آن بوده و تحت قانون نشر و انتشار (کپی رایت) می باشد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *